ПРО ЗДОРОВ’Я ТРЕБА ЗНАТИ, ПРО ЗДОРОВ’Я ТРЕБА ДБАТИ

Підготував: вихователь Рак Марія Петрівна

Мета: формувати розуміння необхідності збереження свого здоров’я, закріпити правила здорового способу життя, пояснити дітям оздоровче значення загартування, закріпити основні його складові: сонце, повітря, вода. Виробляти в дітей елементарні навички загартування, вчити дбати про своє здоров’я. Виховувати свідомість про те, що здоров’я краще берегти, ніж лікувати. Розвивати руховий апарат, фізичні здібності, уміння зміцнювати своє здоров’я, формувати навички доброзичливого спілкування з людьми. Дати дітям уявлення про валеологічну спрямованість народних звичаїв, обрядів , дитячих ігор.
Методи і прийоми: бесіда, худ. слово, зв’язок з життям, наглядний, узагальнення, проблемні ситуації, пояснення, дискусія.

Хід заняття

І. Сьогодні у нас незвичайне заняття, бо ми будемо говорити про здоров’я. Здоров’я – саме цінне, що є у людини. «Не золото, а найдорожче»?
– Які прислів’я про здоров’я ви знаєте?
«Здоровий не знає, який він багатий», «В здоровому тілі – здоровий дух», «Найбільше щастя у житті – здоров’я», «Бережи одяг поки новий, а здоров’я – поки молодий», «Здоров’я не купиш ні за які гроші», «Як про здоров’я дбаєш, так і маєш», «Здоровим будеш – все здобудеш», «Без здоров’я нема щастя».
ІІ. 1. З давніх-давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть, вітаючись і прощаючись, люди бажають одне одному здоров’я: «Здоровенькі були!», «Дай, боже, здоров’я!», «Доброго вам здоров’я!», «Бувайте здорові!», «Йдіть здорові!»
Давайте привітаємось і ми з гостями:
Доброго ранку! Доброго ранку!
Бажаємо всім здоров’я й добра!
Кожна людина може бути доброю чи злою, щедрою чи жадібною, трудолюбивою чи лінивою. Які почуття переважають – залежить лише від нас.
Візьміть у руки дзеркальця і покажіть: сум, здивування, образа, гнів, посмішка…
Зло, гнів, жадібність – причини хвороб. Гоніть їх від себе. Будьте добрими, ніжними, чуйними. Про добрих людей говорять, що вони мають «чисту душу». Коли людина здорова, у неї гарний настрій. А це дуже важливо – така людина завжди посміхається і несе добро іншим. Тож поверніться, візьміться за ручки і передайте свій гарний настрій іншим. Будьте здорові!
2. Давайте пограємо в гру «Назви друзів здоров’я» \ оплески \
(Сонце, свіже повітря, забруднене повітря, погане освітлення, фізкультура, чисте повітря, гігієна, брудна вода, недоїдання, злість, прогулянка, правильне харчування, гарний настрій, погані звички, чиста вода)
2. Давайте подумаємо, чому в народі говорять, що вода – це здоров’я?
(Без води не можуть жити ні люди, ні рослини, ні тварини, тобто – всі живі організми без води загинуть.)
– Навіщо вода людям? (вживають у їжу, підтримують гігієну, загартовуються)
– А чи будь-яку воду можна пити? (Не можна пити холодну)
Ось погляньте на цю пляшечку з водою. Я набрала її з калюжі. В ній є небезпечні вороги для здоров’я. Вип’є хтось таку водичку і захворіє.
Запам’ятайте! Під час походу в ліс, з річки воду пити не можна. Пити воду можна лише з-під крана, бо її спеціально очищають.
Якщо не дружити з водою і милом, то можна захворіти небезпечними інфекційними хворобами. Мікроби дуже бояться мила. Чиста вода – для хвороби біда!
Український народ з великою пошаною ставиться до води. Ще моя бабуся казала, що вода – це кров світу, без неї нема життя. А ще вона говорила, що водичка все пам’ятає. Скажеш при ній лихе слово, або зробиш щось недобре і водичка це запам’ятає. Потім таку воду і пити не годиться, вона стає «мертвою».
Перед водою, як перед божим оком, слід робити лише добрі вчинки. Тоді ця водичка буде «живою».
Воду, освячену на Водохреща, зберігають в родині цілий рік. Кроплять усіх свяченою водою, щоб ми стрічалися лише з радістю, а не бідою! На ручки, на ніжки – щоб нам не боліли, також на голівки – щоб ніколи не хворіли! (вихователь бризкає свяченою водою на дітей).
Давайте вмиємось цією водичкою: \діти промовляють\
Обмиваюсь чистою водою, щоб не стрічатися з бідою.
Обмиваюсь чистою водичкою, щоб рум’янілися щічки.
Обмиваюсь водою цілющою, щоб бути доброю, а не злющою!
То ж не бійтесь холодної води : пийте чисту, обливайтесь, купайтесь, бо це освіжає, заспокоює, зміцнює людей, загартовує їх.
2. – Як ми з вами загартовуємось? (Умивання прохолодною водою, купання влітку, сонячні та повітряні ванни, ходіння босоніж по росяній траві, провітрювання кімнати) . \ Розгляд ілюстрацій \
– Чи завжди взимку слід одягати теплу шубу? ( Одягатись треба так, щоб від найменшого поруху вам не стало жарко, щоб було легко і зручно бігати.). – Чи можна влітку дуже довго лежати на сонечку? (Може бути сонячний удар). Лікарями доведено, що загартовані дівчатка і хлопчики менше хворіють, ніж незагартовані.
Д\г «Одягнись по сезону»
– А тепер давайте грати, треба вам відповідати:
– Рано вранці хто піднявся? (Я), – Хто сонечку посміхався? (…)
– А зарядку хто робив? (…), – Свої руки хто не мив? (…)
– Фізкультурою займався? (…) – А ще й досі не вмивався? (…)
– Хто здоровим хоче стати? (…) – А багато сили мати? (…)
– Хто з водою й сонцем дружить? (..) – Вітаміни хто з вас любить? (..)
5. Слово «вітаміни» походить від латинського віта – життя. Якщо вітамінів не вистачає, то людина тяжко хворіє. В організм вітаміни потрапляють разом з їжою, тому потрібно знати, в яких продуках є необхідні вітаміни.
Д\гра «Вибери корисні продукти» \Капуста, морква, масло, зелена цибуля (А – ріст і зір ); яйця, гречка (В – розум ); чорна смородина, овочі (С – протидія до захворювань ); яйця, риба ( Д – зміцнення кісток ); цукор, сіль, жир – вживати якнайменше. «Вітаміни вживати – хвороб не знати!»
– Що за гостя до нас прийшла? «Як на неї подивились, то сльозами умились»? (Цибулинка – лялька )
– Чи смачна цибулька? Можливо вона трішки щипає за носик, але цибульку вважають королевою всіх вітамінів, в ній є фітонциди, які вбивають шкідливі віруси. –
– Що цікавого знаєте про цибульку? \ Цибуля – єдиний овоч, який споживають практично щодня. Коли болять зуби – треба натерти ясна соком цибулі. Щоб волосся не випадало – треба в шкіру голови втирати сік цибулі. Цибуля поліпшує апетит. Печена цибуля виліковує фурункули, нариви. Половинки цибулі прикладають до скронь, коли болить голова. \
– Чи можна цибулю назвати лікарем? Давайте подякуємо нашій цибульці.
6. А наша гостя хоче нас пригостити. Д/гра «Відгадай на смак»
Цибулинка запрошує нас до гри:
«Раз, два, три – коло утвори!»
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. \ руки вгору \
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. \ руки вниз \
Якщо хочеш буть здоровим, посміхнись і будь бадьорим,
Якщо хочеш буть здоровим, роби так… \повороти вліво, вправо\
Якщо хочеш буть здоровим, дихай так….
Якщо хочеш буть здоровим, роби так…. крокують на місці

Українські ігри теж закликають вас бути здоровими.
Гра з вербовою гілочкою: Не я б’ю – верба б’є
Будь великий, як верба
А багатий, як земля. А здоровий, як вода…
Гра «Перестрибни»

ІІІ. Підійшли до доріжки здоров’я \вишитий рушник\. Щоб по ній пройти, треба сказати що ви зробили для того, щоб бути здоровими? (Вранці встали – вмились холодною водою, почистили зубки… – А в садочку? – прогулянка на свіжому повітрі, рухливі ігри, ранкова зарядка, мили руки, снідали.)
Давайте поміркуємо – краще лікуватись, коли захворів, чи робити все для того, щоб не хворіти? /Роздуми дітей/
Запам’ятайте: життя і здоров’я у нас одне, необхідно берегти і любити себе. Будьте всі здорові і красиві!
І ми завжди будемо пам’ятати:
Здоров’я – основа усього на світі!
Здоровими бути бажають всі діти!
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись,
Себе гартувати водою і сонцем,
І солодко спати з відкритим віконцем.
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо страви нам росту і сил додають!

Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати!!!