Консультації та поради для педагогів
Як позбутися страху темряви під час війни
Війна породила багато проблем і страхів. Однією з таких проблем є відключення електрики і, як наслідок, загострення страху темряви. Причому як у дітей, так і в дорослих. У древності китайські мудреці стверджували, що кожна людина має навчитися бачити там, де темно, і чути там, де тихо. Лише в темряві можна побачити справжнє світло, і в тиші почути справжню гармонію. Все так, але ця філософія більше стосується дорослих. І якщо дорослі зазвичай здатні справлятися зі своїми страхами, то дітям самотужки вибратися із нафантазованих у темряві жахіть надзвичайно складно. Тож щоби страх темряви не переріс у фобію, дитину слід вчасно підтримати й озброїти інструментами захисту.
Головні чинники, які породжують страх темряви у дітей, – це відчуття самотності та бурхлива фантазія, яка малює жахіття, що причаїлися там, де їх не можливо побачити. Що ж робити дорослим, аби допомогти дітям?
Якщо дитина переживає складний досвід, зокрема страх і відчуття самотності, але при цьому діє разом з іншими – у неї з’являються відчуття сили, що допомагає подолати негативні емоції.
Ключові чинники тут: по-перше – діяти й, по-друге, – діяти разом з іншими, аби позбутися відчуття самотності. Тож стане у пригоді все, що звучить і сприймається на слух: співи, музикування, словесні ігри та жарти. А також ігри та дії, що викликають тактильні відчуття.
- Співати хором.
- Грати на музичних інструментах.
- Грати на уявних музичних інструментах. Видавати звуки, наче стукаємо в литаври, б’ємо в барабани, граємо на скрипці.
- Видавати звуки тварин по черзі. Хто вгадав першим, стає ведучим.
- Пошепки передавати слово одне одному. Наприкінці дізнатися, що почув останній гравець.
- Розповісти про те, що можна побачити і почути тільки в темряві, наприклад про Місяць, світлячків, співи цикад.
- Уявити, що тіло – це музичний інструмент. І кожна частина тіла виконує певний звук. Тоді торкатися до дитини долонею, щоби вона співала, мугикала, кукурікала тощо.
- Відбивати ритм разом. Це може бути відома пісня. Також можна створювати загальний ритм, наприклад дощу; пропонувати відтворювати ритм зубами; клацати язиком; відбивати долонею, ногами тощо.
- Танцювати під уявну мелодію чи під спів пісень.
- Торкатися долонь ведучого тільки приємними доторками, щоби ведучий вгадав, хто торкається.
В умовах тотального відключення енергії в пригоді стане ліхтарик. багато чудових ігор і розваг, для яких темрява – необхідна умова.
- Впіймати зайчика.
- Висвітлити емоцію.
- Грати в тіньовий театр з іграшками або паперовими фігурками,
підсвічуючи їх, аби була тінь.
- Створити тіньове зображення казкової сцени.
Отже, є багато варіантів перетворити незручності н6а користь. Діти зрозуміють, що темрява – це не страшно, а навіть весело.
Як підтримати дитину, яка боїться гучних звуків під час воєнних дій
- Дістаньте для дитини беруші або спеціальні навушники, які приглушать звуки. Увімкніть легку музику або відеоказку через навушники
- Наспівуйте дитині монотонним голосом її улюблені пісні. Можете трохи похитуватись під час співу
- Пробуйте різні способи, поєднуйте їх і вигадуйте свої. Уважно спостерігайте за дитиною, вона може підказати своєю поведінкою, як їй можна допомогти
- Пригорніть дитину до грудей так, щоб вона чула стукіт вашого серця. Можете накинути зверху будь-яку річ, яка відгородить від зовнішнього світу, або затулити друге вухо долонею
Поради щодо розвитку творчості дитини
- Знайомте дітей з усіма видами мистецтва.
- Відвідуйте з ними театри, концерти, виставки , циркові вистави, музеї тощо.
- Читайте дітям авторські та народні казки, дитячу літературу.
- Заохочуйте дітей до імпровізованої драматизації казок, пісень, віршів.
- Пропонуйте дітям придумувати свої казки й відображати у малюнках, грі, діях.
- Виготовляйте разом з дітьми різні види лялькового театру (настільний, театр-рукавичка, тіньовий, пальчиковий тощо).
- Дозволяйте дітям переглядати дитячі передачі, фільми, мультфільми.
- Організовуйте домашні концерти, на яких діти будуть виконувати не тільки знайомі пісні та таночки, а й придумані.
- Дозволяйте дітям фантазувати, виявляти творчість.
- Розвивайте у своїх дітях творчі здібності шляхом відвідування музичних шкіл, театральних гуртків та студій.
Музика в житті малюка
Музика, як вид мистецтва повинна увійти в життя дитини якомога раніше. І батьки мають право запитати: не вже не рано? На це питання можна відповісти так: ні не рано, а може трішечки пізно. Вченими доказано, що ще до народження, дитина сприймає не тільки голос матері, але і деякі звуки ззовні. Це говорить про те, що музика, музичне мистецтво ближче дитинці, ніж інші види мистецтва, тому що слуховий аналізатор дитини починає формуватися одним із перших. Для дітей раннього віку інтонаційна виразність музики, близька до інтонації голосу людини і має велике значення. Вона благодійно діє на настрій дитини, визиває перш за все почуття задоволення. Постійні позитивні реакції на музику впливають на формування емоційної сфери дитини.
Коли починати слухати музику з дитиною
Шановні батьки! Якщо Ви хочете, щоб серце Вашої дитини прагнуло до Добра, Краси, Людяності, спробуйте навчити її любити і розуміти музику! Вчіть її, навчайтеся разом з нею! Фахівці з різних галузей дошкільної психології, педагогіки мистецтва радять починати займатися музикою вагітним мамам ще у період вагітності, а продовжувати зразу від народження дитини для формування гармонійної особистості засобами музики. Музичне мистецтво є джерелом духовності, засобом активізації всіх творчих здібностей дитини, звичайно за умов систематичних занять і не лише у дошкільних навчальних закладах, а і дома. Прихильники раннього виховання мистецтво рекомендують батькам не втратити можливість формування гарного смаку у малюків, розуміння ними характеру та образності музики, величезного естетичного впливу на всю психіку дитини, її позитивний та гарний настрій.
Вплив колискової пісні на розвиток дитини
Скільки теплих і ласкавих слів знаходить матуся, заспокоюючи свою дитинку. Скільки любові і ніжності у колискових піснях! Малюк, ще не вміючи розмовляти, не розуміючи жодного слова, почувши колискову одразу заспокоюється, затихає, засипає! Саме колискові пісні вважаються першими в житті вашого малюка, вони сприймаються з магічною силою, тому що співає їх найрідніша в світі людина – матуся!
Ритм колискових зазвичай відповідає серцебиттю, ритму дихання матері і малюка, відіграє важливу роль у духовному розвитку дитини. Саме завдяки колисковим, дитина отримує перші уявлення про навколишній світ: тварин, пташок, оточуючі предмети.
Рекомендації для батьків щодо організації театральних вистав удома
• Створюйте теплу та доброзичливу атмосферу, викликайте в дітей позитивні емоції
• Уважно й терпляче вислуховуйте всі ідеї дитини
• Підтримуйте творчу активність дошкільника
• Уникайте зауважень, критики, осуду дитини, тиску на неї,
• співчувайте її невдачам
• Обговорюйте з дитиною перед виставою особливості її ролі, а після вистави — результат Схвалюйте досягнення дитини та окреслюйте шляхи для подальшого вдосконалення її акторської майстерності
• Пропонуйте дитині грати ту роль, яка їй сподобалася
• Розповідайте знайомим у присутності дитини про її досягнення
• Висловлюйте власні враження, отримані під час підготовки та проведення вистави, та спонукайте до цього дошкільника
Як організувати музичні заняття вдома
Дорослі, а тим паче батьки, мають брати активну участь у житті дітей, разом із ними пізнавати світ і себе в ньому, цінувати маленькі радощі життя. Бо вміння пронести відчуття дива крізь роки — це справжній талант. А що може бути ліпшим, аніж осягнення дива її величності Музики у колі сім’ї.
Про те що батьки для дитини — найліпші вчителі, взірець для наслідування, напевно, знають усі. Однак батькам слід мати на увазі: якщо вони покладають значні надії на дитину, то здійснення цих сподівань потребує також і величезної віддачі від них. Не варто покладатися лише на педагогів. І стосується це зокрема й музичного виховання. Продуктивні музичні заняття можна проводити і вдома. Головне, проявити творчу ініціативу!